• slayt
Duyurular

Derneğimizin bir parçası olan sayın üyelerimize teşekkür ediyor ve katkılarını bekliyoruz! Köyümüzden haberler, güncel duyurular, yararlı bilgilere sitemizin ilgili kısımlarından ulaşabilirsiniz...


Kastamonu Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Derya büyüktür, herkes kabı kadar alır.
Sponsorlarımız
CEVDET ÖZTÜRK


                                                   

 

CEVDET ÖZTÜRK,  1933 YILINDA KASTAMONU İLİ, ŞENPAZAR İLÇESİ AŞIKLI KÖYÜNDE İSTİKLAL GAZİSİ BİR ÇİFTÇİNİN 5. ÇOCUĞU OLARAK DÜNYAYA GELMİŞTİR.

İLKOKULU KÖYDE OKUMUŞ, FAKAT EKONOMİK YETERSİZLİKLER VE DE YAKIN CİVARDA ORTA-LİSE EĞİTİMİ MÜMKÜN OLMADIĞI İÇİN EĞİTİMİNE ARA VERMEK ZORUNDA KALMIŞTIR.

BU NEDENLE 15 YAŞINDA ANKARA’YA GİTMİŞ VE BİR ECZANEDE ÇIRAK OLARAK İŞE BAŞLAMIŞ, İŞİNİ ÇOK SEVEREK YAPTIĞINDAN KISA ZAMANDA ECZ. KALFALIĞINA YÜKSELMİŞTİR.

1950 YILINDA GÖNÜLLÜ JANDARMAYA YAZILMIŞ, 2,5 YILLIK ASKERLİĞİNİ JANDARMA VE KARAKOL KOMUTANI OLARAK BİTİRMİŞTİR.

DAHA SONRA MİLLİ BİR BANKA SINAVINA GİRMİŞ, KAZANMIŞ VE BANKADA MEMUR OLARAK İŞE BAŞLAMIŞTIR.

BİR YANDAN ÇALIŞIP AİLE GEÇİNDİREN CEVDET ÖZTÜRK’ÜN OKUMA SEVDASI BİTMEMİŞ, ORTA VE LİSE ÖĞRENİMİNİ GECE OKULLARINDA TAMAMLAMIŞTIR.  DEVAMINDA ANKARA HUKUK FAKÜLTESİ BÜNYESİNDE BULUNAN BANKA VE  TİCARET HUKUKU ENSTİTÜSÜNÜ BİTİRMİŞTİR.

ÖZTÜRK’ÜN HAYATINDA OKUMAK, YAZMAK EKMEK, SU GİBİ İHTİYAÇ HALİNE GELMİŞTİR.

 

KOOPERATİFÇİLİK ÜZERİNE KAFA YORUP, ARAŞTIRMALAR YAPARAK HER ALANDA YARARLI OLACAĞINA İNANMIŞ; İZAHLI KOOPERATİFÇİLİK VE ÇEŞİTLİ KOOPERATİFLERİN KURULUŞ FORMALİTELERİ ADLI ESERİNİ 1967 YILINDA YAYINLAMIŞTIR.

1969 YILINDA DEVLET VE KOOPERATİF İLİŞKİLERİ, AYRICA 1968 YILINDA ADIM AYLIK DERGİ İLE YAZIM HAYATINA DEVAM ETMİŞTİR.

1972 YILINDA BU BİRİKİMLERİ KENDİ DOĞDUĞU TOPRAKLARDA HAYATA GEÇİRMEK, KÖYLÜYÜ HALKI BİLİNÇLENDİREREK HAKETTİKLERİ NORMLARA TAŞIYABİLMEK UMUDU İLE TEKRAR KASTAMONU, ŞEMPAZAR, AŞIKLI KÖYÜNE YERLEŞMİŞ VE HARMANGERİŞ KALKINMA KOOPERATİFİNİ KURMUŞTUR.

ŞENPAZARDA ORTAOKULUN AÇILMASI, TARIM KREDİ KOOP. AÇILMASI, SAĞLIK OCAĞI, YİBO’NUN HAYATA GEÇİRİLMESİ VE DAHA BİRÇOK KONUDA YAZILARIYLA BÖLGENİN SESİNİ İL VE ANKARA’YA DUYURMUŞ, ÇABA SARFETMİŞTİR.

SON OLARAK DA ŞENPAZARIN SESİ GAZETESİNİ 15 YIL  ÇIKARMIŞ, GURBETTEKİ HEMŞEHRİLERİMİZİN VATANDAN HABERDAR OLMALARINI SAĞLAMIŞTIR.

CEVDET ÖZTÜRK’ÜN ÇABALARI SAYMAKLA BİTMEZ.

MEMLEKET SEVDALISI, OKUMA SEVDALISI, SOSYAL PROJELERİN (OKUMA+YAZMA SEFERBERLİĞİ VB.) ÖNDE GİDENİDİR.

CİDE, ŞENPAZAR VE KASTAMONU OKUL KÜTÜPHANELERİNE YÜZLERCE KİTAP HEDİYE ETMİŞTİR.  OKUYAN BİR TOPLUM OLMA SEVDASINI BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYMUŞTUR.

CEVDET ÖZTÜRK EVLİ VE 8 ÇOCUK BABASIDIR.

HAYATTAKİ ÖZLEMİ; HAKSIZLIKLARIN OLMADIĞI, TÜM İNSANLARIN MESUT OLDUĞU, SEFALET İLE BOĞUŞMADIĞI, HAKÇA BÖLÜŞÜLEN, ZULME BOYUN EĞMEYEN BİR TOPLUMDU.

YAŞAMININ SON GÜNÜNE KADAR BU İLKEYE HİZMET ETTİ.

2010 YILININ ŞUBAT AYINDA ARAMIZDAN AYRILDI.

BÖYLE BİR BABANIN EVLADI OLMAKTAN GURU DUYUYORUM.

RUHU ŞAD OLSUN.

 

BİLLUR ÖZTÜRK

Aidat Borcu Sorgulama
Köşe Yazıları
Günlük Gazeteler
Kastamonu Şenpazar Harmangeriş Derneği © Copyright 2018  V4.0 Tüm Hakları Saklıdır. Hazır Dernek Sitesi | Hazır Köy Sitesi
Top